Behringer EURORACK PRO RX1202FX Rackmount Mixer With Effects
Or
6-Month Special Financing
Limited time Learn more
More ways to pay:
Lease-to-own with Progressive Leasing. Learn more
Loyalty Points Icon
Loyalty Points Icon
Earn 1,752 reward points
($17.52 in credit)
Earn 1,752 reward pts.
($17.52 in credit)
Inventory Msg Check Mark Inventory Msg Exclamation In Checkout Promo Inventory Msg Download Icon
In Stock & Ready to Ship
Most orders placed before 3 p.m. ET ship same day (except weekends and holidays).
  • Free Shipping
  • Top Rated
  • Top Seller
  • Flexible Financing
Product Warranties Icon Product Warranties Icon
Gold Coverage Protection
Protect your gear
Chevron Right Icon
Overview
A versatile rackmount mixer packed with premium sound-shaping tools.
Capture Sound With Crystal Clarity Using XENYX Mic Preamps
Shape Your Tone With Classic British EQs
Spice Up Your Mix With Built-In Effects
Mix With Speed And Precision
Smooth, 60 mm channel faders give you precise control over the channel levels. Set the perfect balance between mics, instruments and other sources quickly and easily. The intuitive interface also provides a main mix fader, control room/phones dial and dedicated buttons for bringing in tracks from external devices like MP3 players. Whether you're mixing a band live on stage or crafting mixes in the recording studio, the RX1202FX keeps the music flowing.
Order the Eurorack Pro RX1202FX today for versatile mixing and premium sound-shaping.
Specs
EURORACK PRO RX1202FX Rackmount Mixer With Effects Specifications:
Inputs
  • Mic inputs
  • Type: XLR, electronically balanced
  • Impedance: 2.6 kohm balanced
  • Max. input level: +12dBu @ +10dB gain
  • Gain range: +10 to +60dB
  • Signal-to-noise ratio: -110dB / -112dB A-weighted
  • Distortion (THD + N): 0.003%, A-weighted
  • Line inputs
  • Type: 1/4" TRS connector, electronically balanced
  • Impedance: 20 kohm balanced, 10 kohm unbalanced
  • Gain range: -10 to +40dB
  • Max. input level: +22 dBu @ 0dB gain
  • Auxiliary inputs
  • Type: RCA connectors, unbalanced
  • Impedance: 20 kohm
  • Max. input level: +22dBu
  • Insert
  • Type: 1/4" TRS connector (tip = send, ring = return)
  • Aux return
  • Type: 1/4" TRS connector, balanced
  • Max. input level: +22 dBu
Outputs
  • Main out
  • Type: XLR connectors, balanced
  • Impedance: 240 ohm balanced, 120 ohm unbalanced
  • Max. output level: +28 dBu balanced, +22 dBu unbalanced
  • Ctrl out
  • Type: 1/4" TRS connector, impedance balanced
  • Max. output level: +22dBu
  • CD/tape out
  • Impedance: 1 kohm
  • Max. output level: +22dBu
  • Phones out
  • Type: 1/4" TRS connector, stereo
  • Max. output level: +19dBu/150 ohm (316 mW)
  • AUX send
EQ
  • Low: ±15dB @ 100Hz
  • High: ±15dB @ 12kHz
  • System Specifications
Noise
  • Main mix @ -∞, channel fader @ -∞: -98dB / -101dB A-weighted
  • Main mix @ 0dB, channel fader @ -∞: -85dB / -88dB A-weighted
  • Main mix @ 0dB, channel fader @ 0 dB: -77dB / -80dB A-weighted
  • Frequency response: 20Hz to 105kHz, ±1dB
  • Crosstalk: 90dB
Effects Section
  • Converter: 24-bit Sigma-Delta
  • Frequency rate: 40kHz
  • Presets: 100
Power Supply
  • Switch-mode autorange power supply: 100-240V ~50/60Hz
  • Power consumption: 18W
  • Mains connection: Standard IEC connector
Physical
  • Dimensions: 133 mm x 482 mm x150 mm (5.2" x19" x 5.9")