Electro-Voice ELX200-18S 18" Passive Subwoofer
Or
Limited time Learn more
More ways to pay:
Lease-to-own with Progressive Leasing. Learn more
Loyalty Points Icon
Loyalty Points Icon
Earn 6,392 reward points
($63.92 in credit)
Earn 6,392 reward pts.
($63.92 in credit)
Inventory Msg Check Mark Inventory Msg Exclamation In Checkout Promo Inventory Msg Download Icon
In Stock & Ready to Ship
  • Top Rated
  • Flexible Financing
  • Lowest Price
Product Warranties Icon Product Warranties Icon
Gold Coverage Protection
Protect your gear
Chevron Right Icon
Overview
Performance, features and value in a super portable package.
Electro-Voice's ELX series is positioned above the ZLX series and below the EKX series, and the ELX200-18S is the passive 18" subwoofer of the lineup. The ELX200 series, introduced in 2017, zeroes in on an underserved price point and does so with lightweight cabinets, professional sound and a versatile feature set that makes playing and performing easier than ever. The ELX200-18S is an ideal choice for bands, DJs or venues that use dedicated power amps. The 18" woofer provides every bit of the low-end punch a dance audience demands.
The full-range models feature low-profile form factors designed with durable composite enclosures to balance light weight, structural integrity and ease of use. The subwoofers pack powerful low-frequency output into a compact footprint, assembled in an optimized 15 mm-thick wooden enclosure with a protective finish.