AW300ECE Artwood Solid Top Dreadnought Cutaway Acoustic-Electric Guitar
We're sorry-this item is unavailable.
Contact our experts for a recommendation of great alternatives. Call us at 800-449-9128.
Overview
A stage-ready Artwood with a solid engelmann spruce top, mahogany back & sides, and Fishman pickup.
Case sold separately.
Features
  • Body Shape: Dreadnought Body with Cutaway
  • Neck: Mahogany Neck, dovetail neck joint
  • Back/Sides: Mahogany Back and Sides
  • Top: Solid Engelmann Spruce Top
  • Rosette: Abalone Rosette
  • Tuners: Chrome Grover Tuners
  • Pickup: Fishman Sonicore Pickup
  • Electronics: Ibanez SST Shape Shifter Preamp with Onboard Tuner
  • Outputs: Balanced ¼" and XLR Outputs
  • Fretboard: Rosewood Bridge and Fretboard
  • Saddle: Bone Nut and Saddle
  • BridgePins: Advantage Bridge Pins
  • Strings: D'Addario EXP Strings
  • Case sold separately
Enjoy classy looks and great Ibanez on-stage sound. Order today.
Specs
AW300ECE Artwood Solid Top Dreadnought Cutaway Acoustic-Electric Guitar Specifications:
Body dimensions
  • Body Style: Dreadnought
  • Width: 15.75"
  • Depth: 4.75"
  • Length: 20"
Neck dimensions
  • Scale/Length: 648mm
  • Width at Nut: 43mm
  • Width at Joint: 55mm
  • Thickness 1st Fret: 22mm
  • Thickness 7th Fret: 24mm
  • Radius: 300mm