Electro-Voice ELX200-18SP 18" 1,200W Powered Subwoofer - Black
Or
Limited time Learn more
More ways to pay:
Lease-to-own with Progressive Leasing. Learn more
Loyalty Points Icon
Loyalty Points Icon
Earn 7,992 reward points
($79.92 in credit)
Earn 7,992 reward pts.
($79.92 in credit)
Inventory Msg Check Mark Inventory Msg Exclamation In Checkout Promo Inventory Msg Download Icon
In Stock & Ready to Ship
  • Top Rated
  • Top Seller
  • Flexible Financing
  • Lowest Price
Product Warranties Icon Product Warranties Icon
Gold Coverage Protection
Protect your gear
Chevron Right Icon
Open Box:
Overview
Performance, features and value in a superportable package.
Positioned above the ZLX series and below the EKX series, the new ELX200 series includes 10", 12" and 15" two-way models, and 12" and 18" subwoofers. All of them are available in powered and passive versions. This is the 18" powered subwoofer. The ELX200 series, introduced in 2017, zeroes in on an underserved price point and does so with lightweight cabinets, professional sound and a versatile feature set that makes playing and performing easier than ever. This model is an ideal choice for bands, DJs or venues, as the 18" subwoofer will provide serious extended low-frequency support.
The full-range models feature low-profile form factors designed with durable composite enclosures to balance light weight, structural integrity and ease of use. The subwoofers pack powerful low-frequency output into a compact footprint, assembled in an optimized 15 mm-thick wooden enclosure with a protective finish.
Features
QuickSmartMobile wireless control and monitoring application
QuickSmartDSP
    offers easy setup via four presets
    System reliability verified with over 500 hours of abuse and endurance testing
    Electro-Voice-patented SST (Signal Synchronized Transducer) waveguide design
    Ideal for portable and installed applications
    Specs
    ELX200-18SP 18" 1,200W Powered Subwoofer - Black Specifications:
    • Frequency response (-3dB): 47Hz–105Hz
    • Frequency range (-10dB): 40Hz–145Hz
    • Maximum SPL: 132dB
    • Power Rating: 1,200W
    • LF Transducer: EVS-18L 18"
    • Low-Pass frequency Adjustable: 80Hz, 100Hz, 120Hz, 150Hz
    • Connectors: Two XLR/TRS combo jacks and two XLR link outputs
    • Enclosure: 15 mm plywood with EVCoat
    • Grille: 18 AWG steel with powdercoat
    • Color: Black
    • Dimensions (HxWxD): 23.7" x 20" x 22.6"
    • Weight: 64 lb.
    • Power consumption 100–240V~, 50–60Hz, 1.2 ~ 0.6A