Yamaha DXR10MKII 10" 1,100W Powered Speaker
Or
6-Month Special Financing
Limited time Learn more
More ways to pay:
Lease-to-own with Progressive Leasing. Learn more
Loyalty Points Icon
Loyalty Points Icon
Earn 5,600 reward points
($56.00 in credit)
Earn 5,600 reward pts.
($56.00 in credit)
Inventory Msg Check Mark Inventory Msg Exclamation In Checkout Promo Inventory Msg Download Icon
Order Now!
Style:
  • Free Shipping
  • Price Drop
  • Top Rated
  • Top Seller
Product Warranties Icon Product Warranties Icon
Gold Coverage Protection
Protect your gear
Chevron Right Icon
Overview
Onboard Class-D power with 1,100 peak output.
The Yamaha DXR10mkII 10” powered speaker combines high-quality sound, onboard amplification and flexibility into a compact cabinet. It’s great for live bands, DJs and other mobile performers who value portability and power. A 10” low-frequency driver produces impressive bass response and detailed mids, while the 1.75” Neodymium HF compression driver delivers extremely clear voice reproduction and musicality.
All DXR mkII Series transducers were meticulously selected and thoroughly customized to deliver ultimate performance. The high power output woofers deliver very low distortion and defined, deep bass, while the newly equipped larger, yet much lighter 1.75” Neodymium precision HF compression drivers produce accurate midrange and high frequencies up to 20kHz with less weight.
Features
  • 10″ low-frequency driver and 1.75″ neodymium compression driver
  • Onboard Class-D power with 1,100W peak output
  • 56Hz–20kHz frequency response
  • 132dB maximum SPL
An ideal balance of size, power and performance—order today.
Specs
DXR10MKII 10" 1,100W Powered Speaker Specifications:
Speaker Configuration
  • Active/passive: Active
  • Type: 2-way
  • LF driver: 10″
  • MF driver: Not applicable
  • HF driver: 1.75″
Power
  • Amplifier class: D
  • Wattage: 1,100W
  • Mixer/preamp: Yes
Audio
  • Frequency response: 56Hz–20kHz