Behringer EUROPOWER PMP500MP3 8-Channel 500W Powered Mixer
Or
6-Month Special Financing
Limited time Learn more
More ways to pay:
Lease-to-own with Progressive Leasing. Learn more
Loyalty Points Icon
Loyalty Points Icon
Earn 1,992 reward points
($19.92 in credit)
Earn 1,992 reward pts.
($19.92 in credit)
Inventory Msg Check Mark Inventory Msg Exclamation In Checkout Promo Inventory Msg Download Icon
Order Now!
  • Free Shipping
  • Top Rated
  • Flexible Financing
  • Lowest Price
Product Warranties Icon Product Warranties Icon
Gold Coverage Protection
Protect your gear
Chevron Right Icon
Overview
All-in-one convenience and 500W of clean power.
The Behringer EUROPOWER PMP500MP3 powered mixer packs extensive capabilities into a portable and affordable package. Perfect for singer-songwriters, DJs and small bands, the PMP500MP3 delivers 500W of power through its built-in stereo amplifier. Jam along to your favorite playlist via the built-in MP3 player that supports direct playback from a USB stick. With the EUROPOWER PMP500MP3, you get a flexible and easy-to-use mixing solution ready for gigs, events, rehearsals and more.
Built-in MP3 Player Makes Direct Playback a Breeze
500W of Power Fills Venues With Your Sound
With a built-in 500W stereo amplifier, the EUROPOWER PMP500MP3 provides plenty of power for coffee shops, events and small to mid-sized gigs. The amp delivers 250W per side into 8-ohm loads, enough volume to easily cover audiences of 100+ people. Pair it with a set of passive PA speakers, and you've got a self-contained PA system ready for almost any venue.
XLR Inputs Work With Professional Mics
Flexible Connectivity for Instruments, Mics and More
Features
  • Ultracompact 500W 8-channel powered mixer
  • Enormous power, incredible sonic performance and super lightweight
  • High-performance MP3 player included to play audio files via USB stick
  • Studio-grade stereo reverb adds finishing touch to your sound
  • Wireless-ready for high-quality BEHRINGER digital wireless system (not included)
  • Broadcast-like Voice-Over-Priority Function dims music when microphones are used
  • 8-channel mixer section features 4 mic/line and 2 stereo channels
  • Four high-quality mic preamps with switchable +48V phantom power for condenser microphones